Mide Botoksu

  • Editör: yeldan - Çarşamba, Kasım, 2018

Botoks, Botulinum toksininin kısaltılmış ve sık kullanılan adıdır. Botulinum toksini, Clostridium botulinum ve diğer iki Clostridia türü tarafından üretilen birbiri ile benzer özellikler taşıyan yedi nörotoksinin ortak adıdır. Bilinen en güçlü nörotoksin botulinumdur.

Tıpta kullanım alanları nelerdir?

Estetik ve plastik cerrahide (kozmetik amaçlı)

Bazı nörolojik hastalıklarda

Genel cerrahide bazı anal hastalıklarda( anal fissur)

Aşırı terleme

Şaşılık tedavisinde vb

En son olarak da özellikle kuzey avrupa ülkelerinde obeziteyle mücadelede yardımcı yöntem olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Mide botoksu nedir ve nasıl uygulanır?

Mideye Botilinum toksinin sedasyon anestezisi altinda endoskopi yöntemi ile enjekte edilmesi esasına dayanır.Amacı midenin iştah ve açlık sinirlenirini ve mide kaslarını geçici olarak felç etmeyi amaçlayan bir yöntemdir.Sonuç olarak uygulama yapılan hastada sindirim yavaşlar ve iştah azalır daha az yemek ile daha uzun süre açlık oluşur. İşlem endoskopik bir yöntem olduğu için ameliyat hazırlığına gerek duyulmadan yapılır. Tek hazırlığı 8 saat aç kalınmasıdır. Mide botoksu işlemi 10 -15 dakikada yapılmaktadır. İşlemden sonra hasta aynı gün içinde evine gidebilir veya işine başlayabilir.

Mide botoksunun etkisi ne zaman başlar?

Mide botoksunun etkisi 1 ila 3 gün içinde başlar, 7-10 gün içinde etkisi maksimuma ulaşır. İşlemden sonra hastalar yaklaşık olarak 6-8 ay sonra ideal kiloya ulaşabilirler. Az gıda ile uzun süre tokluk sağladığı için ideal kiloya kısa sürede ulaşılıyor. İşlemden sonra hasta uyandırılır , hastanede yatmaya gerek kalmadan kısa sürede evine gidebilir. Kilo verme sürecinde ise düzenli kontroller yapılır. Bu kontrollerde , hasta 1. Hafta sonrasında ise ayda bir kontrol edilmeye devam edilir. Haftalık ve aylık kontrol rutini bu şekilde işliyor.

Mide botoksu bir mucize mi?

Bu sorunun yanıtı HAYIR.  Aslında hasta , doktor ve bariatrik diyetisyen uyumu sağlanabilirse mucizeler ortaya çıkabiliyor. Esas olan HAYAT TARZI DEĞİŞİKLİĞİDİR. Obezitede yardımcı bir yöntem olarak adlandırılabilir.

Mide botoksu ameliyatı için yaş sınır var mı?

Mide botoksunun bir yaş sınırı yok. Genel olarak kemik gelişimi tamamlanmış ergenlerden,  genel durumu iyi ve bu operasyonda risk yaratmayacak yaştaki bireylere MİDE BOTOKSU uygulanabilir.

Mide botoksu ve diyet

Mide botoksundan sonra hastanın takip etmesi gereken özel bir beslenme programı  bariatrik diyetisyenimiz tarafından kişiye özel hazırlanmaktadır. İZMİR OBEZİTE TEDAVİSİ ekibi olarak takibin başarı oranını arttırdığını ısrarla hastalarımıza belirtiyoruz. Nedeni ise profesyonel ekip ile amaç SAĞLIKLI İDEAL KİLO VE HAYAT TARZI DEĞİŞİKLİĞİ olduğunu biliyoruz. bir şekilde kilo kaybını gören hastalar, motive oluyor ve bu sayede verilen kiloların korunması da daha kolay bir hale geliyor.

Mide botoksunun avantajları nelerdir?

Kısa bir uygulama olduğu için anestezinin yaratacağı riskler minimal düzeydedir.

Hastalarımız 6-8 ay içinde fazla kilolarının %40’ını verebilmekte ve ideal kilolarına ulaşabilmektedir. 

Kilo veren hastalarımızda obeziteye bağlı diğer hastalıklarında(hipertansiyon, karaciğer yağlanması, insülin direnci,tip-2 diyabet gibi) da düzelmeler gözlenmektedir.

Etkisi 6-8 ay süren botoks uygulamasının yüksek güvenlik profili sayesinde, uygulamadan sonra gözlenebilen yan etkiler çok düşük düzeydedir. Mide botoksu uygulaması çok güvenli bir tedavidir.

Mide botoksu kimlere yapılmalı veya yapılmamalı?

Vücut kitle indeksi 26 ile 35 arasında olan fazla kilolu ve obez hastalarımıza uyguluyoruz.

Mide botoksu endikasyonu olan herkese uygulanabilecek komplikasyon oranı çok düşük olan bir tekniktir. MİDE BOTOKSU Ancak botoks alerjisi olanlarda, mide ülseri, gastrit, on iki parmak bağırsağı ülseri ve ağır psikozu olanlar, madde bağımlılarında uygulanmamalı ve öncelikle bu problemin düzeltilmesi gerekmektedir. Bu nedenlerle Mide botoksu uygulaması öncesi ENDOSKOPİK   olarak midenin değerlendirilmesi gerekir. İşlem sonrası düşük oranda bulantı, şişkinlik şikayetleri olabiliyor. Botoks işleminden sonra ilk 6 aylık sürecin iyi değerlendirilmesi gerekir. Botoksun etki süresi yaklaşık olarak 6-8 ay sürer. Bundan sonraki süreçte botoksun tekrarlanıp tekrarlaması hastanın genel durumuna bağlı olarak gelişir. 2. kez mide botoksu uygulanabilir.  Biz İZMIR OBEZİTE TEDAVİSİ Ekibi olarak düzenli kontrollerin yaninda  bariatrik diyetisyenimiz ve düzenli spor programının sonucu daha da olumlu hala dönüştürdüğünü ve birlikte uygulanması gerektiğini tüm hastalarımıza öneriyoruz.

Aklınızdaki tüm soruları bizimle paylaşabilirsiniz. Bizlere ulaşmak için aşağıdaki irtibat numaralarını kullanabilirsiniz.

Telefon: 0531 816 92 52
Telefon: 0532 066 58 38
Telefon: 0232 465 00 50
Mail: info@izmirobezitetedavisi.com