Biyometrik Intragastrik Mide Balonu Uygulaması

  • Editör: yeldan - Pazartesi, Şubat, 2016

Biyometrik Intragastrik mide balonu uygulaması 1 yıllık bir süreçtir. Bu sürecin planlaması için hastanın genel sağlık durumu, vücut kitle indeksi, vücut yağ analizi, endokrin sistem değerlendirilmesi gibi bir çok analizin yapılması gerekmektedir. Biyometrik Intragastrik mide balonu uygulamasının fiyatı bu değerlendirmelerin yapıldığı ilk muayenin sonunda belirlenmektedir.
İntragastrik Balon Mide Balonu nedir? Nasıl uygulanır? Bu soru bize en çok sorulan soru ufak bir bilgi paylaşımında bulunmak istiyorum hocamın bana bilgi paylaşımıdır…
Mideye şişirilebilir bir balon yerleştirerek kilo verdirme yöntemidir.
Balon, endoskopi yardımı ile ağız yoluyla yemek borusundan geçirilerek, endoskopik gözetim altında mide içine yerleştirilir. İşlem tamamen kansızdır ve hafif bir anestezi(sedasyon) altında gerçekleştirilir. Genellikle hastanın entübe edilmesi, yani nefes borusuna tüp yerleştirilmesi gerekmez. Obez hasta, midesinin içine balon konulmadan önce uygulamayı yapacak kişi tarafından mutlaka olabilecek olumsuzluklara karşı bilgilendirilmelidir. Ehil ellerde neredeyse “sıfır” komplikasyon riski ile gerçekleştirilebilen uygulama, “endoskopi yapıyorsam bunu da yaparım” diyen ve gerekli eğitimi almamış uzmanlarca yapıldığında ölümcül olabilecek riskler taşımaktadır. Mide içine balon konulmadan önce uygulamayı yapacak olan doktor, mide içini endoskopik olarak kontrol etmeli ve bir engel olmadığına karar verdiği takdirde balonu koymalıdır. Mide içine ağızdan sönük olarak gönderilen balon, mideye ulaştırıldığında ucuna bağlı tüp aracılığıyla hastanın genel durumuna göre havayla veya serumla doldurularak şişirilir ve bağlı olduğu tüpten kolayca ayrılarak mide içinde bırakılır.
Mide Balonu Kimlere, Niçin ve Ne Zaman Uygulanır?
* Şişmanlığın geçici tedavisinde kullanılır. Şişmanlığa bağlı başka hastalık risklerini (Tip II diyabet, damar hastalıkları, eklem hastalıkları gibi..) önemli ölçüde azaltması açısından hastaya büyük yarar sağlar. Kilo kaybına ve kaybedilen kiloların korunmasına yardım eder. En büyük faydası, hastanın yeni bir beslenme alışkanlığı edinmesi için 6 ay gibi uzun süreli bir destek sağlamasıdır.
* Şişmanlık cerrahisi öncesinde, ameliyat olacak hastaların ameliyat öncesinde zayıflatılması cerrahi risklerin azaltılmasına yardımcı olur. Bu nedenle süperobez ya da ciddi yandaş hastalıkları olan hastalarda ilk basamak olarak kullanılması önerilmektedir.
* Balon çıkartıldıktan sonra şişman kişinin kilo kaybının bir diyet programıyla devam etmesi sağlanmalıdır. Aksi halde verilen kiloların hızla geri alınması mümkündür.
* Balon midenin içinde altı aydan fazla kalmamalıdır. Bu süreyi geçen vakalarda silikon bozulmaya başlamakta ve oldukça sofistike bir girişim olan çıkarma işlemi daha da zorlaşmaktadır. Tekrarlamakta fayda var; bu işlemlere aşina olmayan ellerde çıkarma işleminde yemek borusu ya da midede delinme gibi ciddi komplikasyonlar oluşabilir. Uzman ellerde bu riskler sıfıra yakındır.
* Gerekli sürenin sonunda balon mideden endoskopik olarak çıkartılır.
* Bu yöntem, şişman kişinin altı ay içinde %20-25 civarında kilo kaybetmesini sağlar. Ayda en az 2-3, 6 ayda ise 15 kilo kaybı sağlanabilmektedir. Diyet ve egzersiz programlarının düzenli uygulanması ile 30-40 kiloya kadar kayıp beklenebilir. Kilo verilebilmesi ve verilen kilo miktarı tamamen kişinin yeni bir yaşam tarzı konusundaki motivasyonu ve yeme alışkanlıklarını değiştirmekteki kararlılığına bağlıdır. Yani, balon takıldığı halde kilo verememek de söz konusu olabilir.
* Balon uygulanacak hastaların uyumlu kişiler olması, tedavinin başarılı olması bakımından önemli bir koşuldur. Hasta yeme alışkanlıklarını ve yaşam tarzını değiştirme konusunda istekli ve kararlı olmalıdır.
İntragastrik Balon Mide Balonu Yöntem Kimlere Uygulanmaz?
* Mide balonu•Yemek borusunda iltihap ve ülser gibi hastalıkları bulunan veya daha önceden mide -bağırsak sisteminden ameliyat geçirmiş obes kişilerde,
* Bağırsakların iltihabi hastalıklarında,
* Laparotomili (karın ameliyatı geçirmiş) hastalarda,
* Ciddi laparoskopi ameliyatı geçirmiş hastalarda,
* Mide fıtığı olan obes kişilerde (Bu durum havayla şişirilen Heliosphere TM ile göreceli hale gelmiştir.
* Mide -bağırsak sisteminden kanaması veya kanama eğilimi olan obez kişilerde,
* Uyuşturucu bağımlısı veya alkolik kişilerde,
* Yaşı 16’dan küçük, 60 yaşından büyük obeslerde,
* Romatizmal ağrı kesici, kan sulandırıcı veya sistemik kortizon kullanan kişilerde,
* Mental bozukluğu olan obes kişilerde (psikiyatri uzmanının kontrolünde üç ay kullanılabilir),
* Vücut kitle indeksi uygun olmayan şişmanlarda sadece kozmetik amaçla bu yöntemin kullanılmaması gerekir.
İntragastrik Balon Mide balonu Uygulamayı Kim Yapar?
Gastroenterologlar ya da endoskopi konusunda tecrübeli ve obesite cerrahisi ile ilgili genel cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilen bu uygulamanın öncesinde ve sonrasında endokrinoloji, diyet ve psikiyatri uzmanlarının da desteği alınır.
Mide balonu nasıl çalışır?
* Mide çıkışına yerleştirilen balon, iştahı baskılar.
* Midenin daha geç boşalmasını sağlar.
* Daha uzun süre tokluk hissi verir.
* En fazla 20 dk süren bir sedasyon anestezi altında yapılan işlemdir.
* Hastanede yatma gerektirmez, işlem ardından bir kaç saat içinde evde olabilirsiniz.
* Bir organ kaybı söz konusu olmadığından, tamamen geri döndürülebilir bir işlemdir.