Şeker Bağımlılığı

  • Editör: yeldan - Cuma, Ekim, 2017

Şeker bağımlılığından bahsedelim mi? Kilo sorunu olan arkadaşlarımızın başlıca sorunu tatlı krizleri ve sonucunda şeker bağımlılığı nasıl oluşur?
Onun yüzünden kilo aldığımı biliyorum ama şekerden vazgeçemiyorum! Bu bağımlılıktan hemen kurtulman gerek çünkü mesela sadece kilo almak değil şeker neden bağımlılık yapıyor. Aşırı şeker tüketildiğinde vücut daha çok insülin salgılar. Böylece kanındaki şeker seviyesi düşer, bu da, kısır döngüre sebep olur.

1. Şekerli besin tüketimi.
* Çok tercih edilir.
* Bağımlılık yapar.
2. Kan şekeri değişimi.
* Salgılanan insülin kan şekerini düşürmeye başlar.
3. Kan şekeri hızla düşer.
* Fazla insülin salgısı yağların depolanmasına neden olur.
4. Açlık ve tatlı krizi.
* Düşen kan şekeri nedeniyle tatlı yeme isteği artar.

Şeker bağımlılığından kurtulmanın yolları:
– Paketlenmiş ürünlerden uzak durun. Örneğin, meyve suyunu hazır almak yerine kendiniz evde hazırlayın.
– Gün boyunca bol bol su için, dehidrasyona maruz kalabilirsiniz.
– Her yemekte protein alın. Çünkü protein basit karbonhidrattan daha yavaş sindirildiği için sizi daha uzun süre tok tutar. Böylece akşam yemeğinden sonra tatlı yeme isteğine daha fazla direnebilirsiniz.
– 3 hafta boyunca en sevdiğiniz tatlıyı yemeyi bırakın. 3 haftanın sonunda, tat almanız değişecektir, tatlıya karşı olan iştahınız eskisi gibi güçlü olmayacaktır.
– Atıştırmaya karşı direnin. Canınız hamburger istiyorsa, önce bunun hakkında düşünün veya kısa bir yürüyüş yapın. İsteğinizi erteleme sürecinden sonra iştahınız bastırılmış olacaktır.