Beyaz Ette Protein

  • Editör: yeldan - Pazartesi, Kasım, 2017

Protein kaynağı beyaz et, hem lezzetli hem de yağ oranı düşük olan tavuk kaliteli bir protein kaynağıdır aynı zamanda pek çok önemli vitamin ve mineralin zengin kaynaklarından biridir.. Öğünlerinizde tavuk hindi gibi beyaz eti olan protein kaynaklarını tüketmeyi unutmayın. Ayrıca kanındaki kollestrol seviyeleri yüksek olanlar beyaz eti kırmızı ete oranla daha fazla tüketmeleri gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Aşağıdaki tablo bir porsiyon (100 gram) tavuk etinin besin değerleridir. 100 gram tavuk eti yaklaşık 165 kaloridir.
*Toplam Yağ 4 gram
*Doymuş Yağ 1 gram
*Trans Yağ 0 gram
*Kolesterol 85 mgram
*Sodyum 74 mgram
*Toplam Karbonhidrat 0 gram
*Protein 31 gram
Tavuk karbonhidrat, yağ ve protein metabolizması, kırmızı kan hücrelerinin üretimi ayrıca bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için gerekli olan B6 vitamin bakımından çok zengindir. Tavuk günlük toplam B6 vitamini ihtiyacının yaklaşık% 36’sını sağlayabilir. Bunun yanı sıra, niasin veya B3 vitamininin toplam günlük ihtiyacının yaklaşık% 72 sağlayabilir. Besinlerin metabolizması için gereklidir örneğin besinlerden enerji elde edilmesi ve sindirim sistemi, cilt ve sinirlerin düzgün işlemesi için gereklidir. Bu önemli vitaminin eksikliği ishal, dermatit, aşırı pigmentasyon, ağız ve dil iltihabı, demans ve hatta ölüme neden olabilen pellagra denilen bir hastalığa neden olabilir. İnsan vücudu için gerekli bir diğer eser element selenyumdur ve tavuk bu mineralin günlük ihtiyacının yaklaşık% 40’ını karşılar. Selenyum zararlı serbest radikallerin yol açtığı hasarlardan koruyan antioksidan özelliklere sahiptir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir ve tiroid bezinin normal işleyişini sağlar. Tavuk aynı zamanda diş ve kemik oluşumu, protein sentezi ve kas dokularının bakımı, büyümesi ve onarımı için çok önemli olan yeterli bir miktarda fosfor içerir. Tavuğun fosfor içeriği önemlidir. Günlük ihtiyacın yaklaşık % 36’sını karşılayabilir. Fosfor, B6 vitamini ile birlikte böbrek ve sinir sisteminin işlevlerini kolaylaştırabilir. Tavuk vücut için gerekli olan potasyumu sağlar. 112 gram tavuk eti yaklaşık 300 miligram potasyum içerir. Ayrıca, temel amino asitler olarak bilinen vücudun kendisi tarafından üretilemeyen bazı amino asitleri vücuda sağlar. Vücut tarafından hormon oluşumunda kullanılan çinkonun da kaynağıdır.
Tüp mide (sleeve gastrektomi)operasyonu geçirmiş dostlarımıza ameliyatlarının 5. haftası katı döneminde tüketmelerini öneriyorum .