Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenmenin Minik Sırları

  • Editör: yeldan - Perşembe, Mart, 2016

* Susuz kalmaktan kaçınmak için fazla su tüketiniz, düşük kalorili veya kalorisiz sıvıları tercih ediniz. Tüm sıvılar kafeinsiz olmalıdır.
* Öğünlerden en az yarım saat once (30 dk) sıvı alımını kesmeliyiz, Yemeklerden (45dk) sonra sıvı alımına başlamalıyız kısaca katı sıvı ayrımı yapmalıyız.
* Günde en az 2,5 lt su alınmalıdır. İlk dönemlerde olmasada hedef daha sonra tutturulucaktır. Suyu küçük yudumlar halinde tüketmeliyiz…
* Asitli gazlı ve bira gibi içeceklerin ömür boyu yasak olduğunu unutmamalıyız.
* Alkol kullanımını yasak olduğunu ısrarla vurgulamak durumundayız en azından ilk 3 ay…
* Proteinden zengin beslenerek kas dokunuzu koruyabilirsiniz. Yumurta, et, balık, peynir, yoğurt ve diğer süt ürünleri yüksek protein içerir. Hedefiniz günde 65-75 gr protein almak olmalıdır. İlk birkaç ayda bu hedeflere ulaşamayacağınızı düşünerek telaşlanmayınız.
* Operasyon sonrası ilk hafta berrak sıvılarla besleniyoruz kemik suyu, posasız elma havuç suyu, şekersiz komposto, sulandırılmış ayran ve süt.
* Operasyon sonrası ikinci hafta koyu çorbalar kemik suyuna (örnek tarhana), koyu ayran, posalı elma havuç suyu.
* Operasyon sonrası üçüncü hafta püre dönemi yoğurt, rafadan yumurta, az yağlı peynir, püre haline getirilmiş et suyuyla protein bakımından zenginleştirilmiş sebze püreleri, ton balığı vb.
* Operasyon sonrası dördüncü hafta Katı gıdalara geçiş Haşlanma veya fırında balık evde pişen sebze yemekleri, muz vb.
* Operasyon sonrası beşinci hafta her seferinde bir katı denenerek her lokmada en az 15 kere çiğnenerek tavuk, tavuk kalça eti, yumuşak kuzu eti denenebilir.
* İdealimize yaklaşasıya kadar pilav, makarna, bulgur, un, hamur işleri, mısır, 3 ay kadar kuru baklagillerden uzak durulmalı.
* En az 35 gün narenciyeden uzak durulmalı (portakal, mandaline, greyfurt, limon gibi)
* Pastalar, ekler, kekler, şerbetli tatlılar, cipsler, ketçap, mayonez, soslar fazla yağlı salçalı yemekler, terayağ, margarin, kremalı soslardan uzak durulmalı.
* Yapay yiyecekler, paketlenmiş gıdalar hayatımızda yer almıyor artık.
* By-pass yapılan hastalarda düzenli vitamin takviyesi gerekir, mide küçültme (sleeve gastrektomi) ameliyatlarında ihtiyaç olmayabilir.